Vi använder oss av cookies för att göra din upplevelse bättre.

Till Stockholm Furniture & Light Fair 2017 fick designstudion Form Us With Love uppdraget att istället för att ge Greenhouse en visuell gestaltning, ta fram ett koncept som gynnar mötet mellan unga formgivare och branschen. Tillsammans med studenter från Berghs School of Communication tog de fram en aktivitet som omfattar ett mentorskap som pågår under ett år.

Fem mentorer med lång erfarenhet från branschen utsågs och under mässans första dag valde dessa mentorer varsin adept att stötta under ett års tid.

”Trots att branschen är förhållandevis liten är den väldigt sluten, man delar inte alltid med sig i onödan. Genom fördelarna med ett mentorskap vill vi visa på värdet av att dela med sig av sin erfarenhet. Det kan göra fundamental skillnad för någon som står på tröskeln till en ny bransch,” menar John Löfgren från Form Us With Love, som ställde ut i Greenhouse för 10 år sedan.

Greenhouse fick också en ny grafisk profil. Den har tagits fram av Filip Lindén och Joel Wennström från Berghs.

Bläddra i Greenhousefoldern här

Utställare i Greenhouse 2017 (fristående designers):

12 Essentials    www.twelve-essentials.com
Antrei Hartikainen    www.antreihartikainen.fi
Atelier Yocto    www.a-yocto.jp
Bellamoli design studio    www.albertobellamoli.com
Bonpart    www.bonpart.at
Chris Auster Design    www.chrisauster.com
Designlump    www.designlump.com
Diiis Designstudio    www.diiis.ch
Elisia Langdon    
Gravina     www.gravina.eu
HaHa Studios    www.hahasthlm.com
Hamanishi DESIGN    www.hamanishi.net
Keisuke Kawase    www.keisukekawase.info
Lies-Marie Hoffmann    www.l-mh.com
Mario Tsai Studio    www.mariotsai.studio
Matter of Space    www.matterofspace.dk
MR. FRAG Studios    www.mrfrag.com
Nelikko/Reeta Ek, Maija Leskelä, Salla Luhtasela, Wesley Walters    
oowcr.com    www.oowcr.com
Searching For Silence    www.searchingforsilence.se
Studio Foy    www.studiofoy.no
STUDIO MARFA    www.studiomarfa.com
Studio Nikolai Kotlarczyk    www.czyk.com.au
Tells Design Studio    www.tiao-shi.com
The City And The Forest    www.wilk-klaster.pl
Tom Chung Studio & Knauf and Brown    www.kb-tc.org
Tom Fereday     www.tomfereday.com
Toru    www.toru.barcelona
yuue Design    www.yuue-design.com
Zo Moé    www.zo-moe.com
Zsuzsanna Horvath & Ariane Relander    www.zsuzsannahorvath.com
www.arianerelander.com